Чутівська громада

Полтавська область, Полтавський район

Громади й розробники отримали рекомендації щодо створення комплексних планів розвитку територій громад

Дата: 13.12.2021 16:36
Кількість переглядів: 511

Фото без описуФото без опису

На конференції громад «Просторове планування розвитку територій», яка відбулася за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), представили перший в Україні досвід із розробки комплексних планів просторового розвитку громад відповідно до нового законодавства.

Проєкти розроблялися на базі Пісочинської та Роганської громад у Харківській області. 

Захід мав на меті поінформувати громади про запроваджені цьогоріч законодавчі норми щодо проведення просторового планування територій громад, а також передати зацікавленим громадам практичні інструменти для успішної розробки і використання комплексних планів просторового розвитку. 

У дискусії взяли участь директор місії USAID в Україні та Білорусі Джим Хоуп, перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська, перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко, заступниця виконавчого директора Асоціації міст України Тетяна Медвецька, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник, голова Пісочинської громади Олег Чернобай, заступник Роганського селищного голови з гуманітарних питань і соціально-економічної політики Микола Котелевець, директорка Програми USAID АГРО Ксенія Сидоркіна, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО Сергій Кубах та інші. Майже 600 представників громад зареєструвалися на участь у конференції та отримання матеріалів; понад 300 були присутні на заході онлайн та брали активну участь в обговоренні земельних питань у чаті. 

Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко наголосив: «Ми пишаємося, що земельна реформа була не просто проголосована, а в рамках її реалізації йде предметне фахове обговорення за ключовими напрямками, зокрема і просторового планування. Як неодноразово зазначав, у кожній громаді має бути фахівець, відповідальний за просторове планування, оскільки цей важливий інструмент дозволить правильно використовувати свої ресурси та планувати розвиток громад. Це дасть можливість дбайливо ставитися до своєї території та планувати довгостроково». 

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко зазначив, що головне завдання на наступний рік – впроваджувати законодавство, створювати найкращі практики управління землями та надавати чіткі роз’яснення ухваленого законодавства: «Громади мають навчитися управляти земельними ресурсами та впроваджувати просторове планування територій, яке забезпечить їм стабільний розвиток на майбутнє. Необхідно перевірити кадастрову та землевпорядну документацію й налагодити ефективну комунікацію зі своїми жителями. Саме зараз громади закладають основи сталого розвитку на довгі роки наперед. Від ефективного використання земель та їхньої інвентаризації залежить стабільне та належне оподаткування і отримання додаткових доходів місцевих бюджетів». 

Що стосується фінансування комплексних планів, то заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська розповіла, що для всіх територіальних громад субвенція, яка була невикористана в поточному році, залишатиметься на рахунках територій і громад для використання в наступному році. 

«Питання врегулювання структури, складу і змісту містобудівної документації на завершальному етапі. До кінця року будуть внесені зміни до державних будівельних норм. Зараз запущена єдина державна електронна система в сфері будівництва, де на кожного представника органу місцевого самоврядування наділяються певні повноваження, як наприклад, присвоєння адрес та здійснення архітектурно-будівельного контролю. На нашу думку, в кожній громаді має бути архітектор – людина, яка впливатиме на розвиток міста, тому що комплексний план – це документ, який буде використовуватися кожного дня, оскільки підзаконні акти також передбачають його оновлення, тобто це живий продукт, який потребує постійної актуалізації для якісного розвитку і відображення ситуації», – підсумувала Наталія Козловська.

Перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко у своєму виступі зазначив, що ефективне управління земельними ресурсами – це спільна мета як Держгеокадастру, так і територіальних громад, тому Держгеокадастр перебуває у постійній взаємодії з територіальними громадами: «Реформування Держгеокадастру орієнтовано, зокрема, на потреби громад і обсяг запланованих змін безпрецедентний – лише План заходів із адміністрування ДЗК на 2021–2022 роки передбачає 75 позицій, частину завдань сподіваємося передати на аутсорс наступного року. Зокрема, плануємо в найближчі тижні впровадити функціонал відображення на картографічній основі ДЗК орієнтовного місця розташування земельної ділянки, на яку надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою, на початку наступного року – функціонал внесення відомостей до ДЗК про функціональні зони. Ми усвідомлюємо всі проблемні питання і ставимо перед собою цілі й завдання та опрацьовуємо можливості щодо забезпечення ресурсів для їх успішної реалізації». 

Директор департаменту НІГД Держгеокадастру Андрій Галайда та головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту геодезії та картографії Юрій Карпінський розповіли про наявні інструменти оприлюднення даних на Національному геопорталі Національної інфраструктури геопросторових даних. 

Під час конференції відбулося підключення представників Пісочинської та Роганської громад, які поділилися своїм досвідом впровадження комплексних планів просторового планування територій та представили створені геопортали своїх громад. Зокрема, голова Пісочинської громади Олег Чернобай зазначив, що громада вирішила розробляти план просторового розвитку, тому що містобудівельна документація була застаріла (генеральний містобудівельний план смт Пісочин був розроблений в 1972 році) і з такою документацією неможливо залучити інвестора. 

«Дуже багато мешканців не мали змоги приватизувати свої ділянки, бо генеральний план і містобудівельна документація не збігаються з наявними земельними ділянками. На етапі розробки, під час отримання вихідних даних, ми також створили картографічну основу всієї території громади, яка зараз у якісному вигляді розміщена на геопорталі. Тепер кожен бажаючий може ознайомитися з усіма даними як сучасного, так перспективного плану, які були сформовані разом з мешканцями громади на громадських слуханнях», – сказав Олег Чернобай.

Заступник Роганського селищного голови з гуманітарних та питань та соціально-економічної політики Микола Котевелець також зазначив, що під час розробки комплексного плану в першу чергу треба враховувати інтереси громадськості: «Крім того, потрібно розуміти, що громада – це не острів, вона межує з іншими територіальними громадами, тому при розробці комплексного плану треба враховувати інтереси і регіону, й області, інших органів виконавчої влади і держави в цілому. Наприклад, для нас було новиною, коли на рівні стратегії загальнодержавного розвитку ми побачили, що через територію нашої громади проходитиме міжнародний транспортний коридор «Європа-Азія» (до розробки комплексного плану, ми навіть не знали, що він там планується). Безумовно, ми врахували це, коли розробляли комплексний план. Також у ході діалогу з енергетичними системами ми виявили, що вони планують прокладання високовольтної лінії електропередач, тому ми запланували під це проєктні рішення комплексного плану і виділили території під підстанцію». 

Програма АГРО підтримала два пілотних проєкти – у Роганській та Пісочинській громадах для того, щоб на основі прийнятого закону про планування використання земель напрацювати кращі практики його втілення і допомогти іншим громадам, державі та донорським проектам максимально якісно впровадити в себе новий, але такий корисний інструмент просторового планування. 

«Разом із Роганською і Пісочинською громадами та нашими партнерами ми напрацювали зразки документації та наборів даних, підготували рекомендації для виконавців і замовників робіт і запрошуємо всі інші громади користуватися цим досвідом та документами у якості зразків для власного використання», – закликала директорка Програми USAID АГРО Ксенія Сидоркіна. 

Робота Програми USAID АГРО не завершується на пілотних проєктах, ми також пропонуємо навчання та консультативну і практичну підтримку з роз’яснення нового земельного законодавства та найкращих практик з управління землями для всіх землевпорядників, архітекторів і всіх громад в Україні. Наразі Укргео за підтримки Програми USAID АГРО реалізує навчальну онлайн-програму «Нові можливості громад в управлінні землями», яка допоможе розібратись у змінах у законодавстві, які стосуються механізмів управління землями громади: https://education.geoportalua.com. Наступного року АГРО проведе консультаційні заходи та майстер-класи для громад із питань розробки комплексних планів та управління земельними ресурсами. Також планується навчання для підвищення професійного рівня розробників комплексних планів.

Крім власне, комплексних планів просторового розвитку громад на основі нового законодавства, результатами пілотних проєктів у Роганській і Пісочинській громадах стали розроблені зразки даних, технічна документація і рекомендації щодо підготовки картографічної основи, зразки технічних завдань для замовників і виконавців та проведення екологічної оцінки. Ці матеріали будуть розіслані всім учасникам конференції. Їх також можуть отримати інші зацікавлені громади, які зареєструються за посиланням: https://form.typeform.com/to/EelUt8OA 

Презентації спікерів конференції можна завантажити тут: https://drive.google.com/drive/folders/ 

*** 

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) – це п’ятирічна Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що впроваджується компанією Кімонікс Інтернешнл. Мета програми: прискорення економічного розвитку сільських громад України, що потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП). Цілі Програми USAID AГРО: покращення продуктивності та доступу до ринків у цільових ланцюгах доданої вартості, удосконалення функцій підтримки та нормативно-правової бази у аграрному секторі. Програма USAID АГРО допоможе збільшити доходи сг ММСП і їхній доступ до фінансування та створити в Україні справедливий і прозорий ринок сг земель, що зменшить корупцію в аграрному секторі. Сторінка АГРО в Фейсбук: https://www.facebook.com/usaid.agro/. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних