Захист прав дітей в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану в Україні, масової евакуації та переміщення дітей, сімей з дітьми з населених пунктів, де ведуться активні бойові дії, значно зростає загроза  життю та здоров’ю дітей, а також ризик вчинення різних форм жорстокого поводження з ними, адміністративних чи кримінальних правопорушень по відношенню до дітей.

Куди звернутися за допомогою?

Звернення (повідомлення) про факти жорстокого поводження з дитиною або про реальну загрозу їх вчинення,  загрозу життю чи здоров’ю дітей, вчинення правопорушень стосовно дітей може подати сама дитина або будь яка інша людина, якій стало відомо про такі факти, до органів внутрішніх справ, державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, центрів соціальних служб / інших надавачів послуг, фахівців із соціальної роботи, спеціалізованих установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, бюро правової допомоги, органів прокуратури,  уповноважених органів з питань пробації, спеціалізованих служб підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

• звернутися до поліції 102 та повідомити про факт насильства. Співробітники поліції «по гарячих слідах» повинні виїхати на виклик, зафіксувати факт;

• зателефонувати на Урядовий контактний центр 15-47, де цілодобово надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства та психологічної допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям;

• зателефонувати до безкоштовного номеру системи БПД 0 800-213-103 або звернутися  до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги;

• зателефонувати до національної «гарячої лінії» з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації  0-800-500-335 або 116-123 (короткий номер з мобільного);

• зателефонувати на національну гарячу лінію для дітей та молоді (консультування дітей та молоді щодо проблем в особистих стосунках, непорозумінь з батьками, насильства чи жорсткого поводження, консультації психолога, юриста та соціальних працівників щодо випадків порушення прав дитини) – 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 111 (з мобільного);

• за ініціативою Офісу Президента України, спільно з Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Міністерством соціальної політики України створено чат-бот у мережі Telegram „Дитина не сама” (@dytyna_ne_sama_bot), який допомагає дітям у складних ситуаціях під час воєнного стану.

• у разі виявлення будь-якої фактів загрози життю чи здоров’ю дитини єдиний номер українських екстрених служб 112;

•   додаткові номери екстрених служб в Україні:

101 – служба порятунку, рятувальники;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба;

Контакти місцевих установ, до яких можна звернутися у разі порушення прав дитини:

• служби у справах дітей виконавчого комітету Чутівської селищної ради за телефоном 05347 91165, або на електронну адресу chutovessd@adm-pol.gov.ua;

• комунальної установи «Центр надання соціальних послуг виконавчого комітету Чутівської селищної ради» за телефоном 05347 91931, або на електронну пошту cnsp_chutove@ukr.net;

• відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Чутівської селищної ради за телефоном 05347 91106, або на електронну адресу vszn1623@ukr.net.