Право дітей на отримання безоплатної правової допомоги

Одним із головних пріоритетів роботи системи надання безоплатної правової допомоги в Україні є захист прав дітей, зокрема постраждалих від воєнних злочинів, забезпечення їх доступу до правових послуг, а також поширення правової інформації про їхні права та соціальні гарантії.

Стаття 59 Конституції України гарантує кожному громадянину України право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Варто наголосити, що згідно частини другої статті 3 Закону України «Про охорону дитинства» держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної правової допомоги, необхідної для забезпечення захисту їх прав, на підставах та в порядку, встановлених законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (далі – Закон) право на безоплатну правову допомогу  це гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених Законом. Усі діти є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу та мають право на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 Закону, а саме: захист; здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.

Статтею 18 Закону передбачено, що звернення про надання одного з видів правових послуг, що стосуються дітей, подаються їх законними представниками за місцем фактичного проживання дитини або її законних представників незалежно від реєстрації місця проживання. Проте, як свідчить багаторічний практичний досвід роботи системи безоплатної правової допомоги, кількість звернень в інтересах дітей за отриманням правової допомоги залишається низькою, особливо щодо залучення дитині адвоката у кримінальних провадженнях, у яких неповнолітні є свідками або потерпілими.

З огляду на зазначене, звертаємо увагу законних представників дітей, зокрема тих, які є постраждалими чи свідками у кримінальних провадженнях, про можливість отримання безоплатної правової допомоги та забезпечення надання дітям необхідних правових послуг.

Законні представники дитини (батько, мати) мають право в інтересах дитини звернутися до зазначених центрів з будь яких питань захисту прав та інтересів дитини, зокрема із питань пов’язаних із позбавленням батьківських прав, стягнення аліментів, визнання батьківства тощо.

З інформацією про роботу системи безоплатної правової допомоги в Україні та актуальні контактні дані усіх точок доступу до безоплатної правової допомоги можна ознайомитися за посиланням: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua.

Жителі Чутівської громади можуть особисто звернутися до сектору «Чутівське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  за адресою смт Чутове, вул. Набережна, 15, з 09.00 до 18.00 год. з понеділка по п’ятницю, або за єдиним телефонним номером безоплатної правової допомоги   цілодобово 0800 213 103, дзвінки на який з стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.