Що потрібно знати споживачу, щоб не придбати фальсифіковане чи контрафактне насіння

Дата: 20.04.2023 12:53

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області застерігає, що використання для посіву насіння неналежної якості може спричинити втрату всього урожаю або взагалі не отримання сходів.

Купуючи насіння, потрібно звернути увагу, що крупні компанії-оригінатори, щоб вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи такі ступені захисту:

тривимірне зображення-голограма (зі зразком можна ознайомитись на сайті компанії. Будь-які відхилення можуть свідчити про підробку);

– QR-код, який дозволить вам через мобільний додаток провести легку перевірку;

– індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);

– голограма розташована на місці, де зшивається мішок, і у разі відкриття вона саморуйнується, що унеможливлює відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки;

– термічне зшивання мішків. Така система не може бути повторно використана, що забезпечує надійну цілісність мішка під час зберігання і транспортування й унеможливлює фальсифікацію після закриття пакування.

Захиститися від підробок, на ринку насіння, можливо будучи добре проінформованим, а якщо у вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке плануєте придбати, зверніть увагу на такі показники:

– виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики та продовольства України;

– кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії);

– вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;

– купуйте тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції. У такому разі ви можете мати беззаперечні докази;

– перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;

– занижена ціна є завжди підозрою, вона не може бути нижчою чим у офіційних дистриб’юторів. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти.

При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України у розділі “Реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал”.

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України “Про насіння і садивний матеріал”. Відповідно до Закону насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

При необхідності кваліфікованої консультації звертайтесь до фахівців відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за телефоном (0532) 54-57-59 або на електронну адресу: fito@polvet.gov.ua.

За інформацією Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області