ДПС зможе арештовувати та стягувати кошти з електронних гаманців в рахунок податкового боргу

Дата: 17.04.2023 09:08

Головне управління ДПС у Полтавській області звертає увагу, що Законом України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» (далі - Закон № 1591-IX)» зокрема визначено:

1) перелік учасників платіжної інфраструктури, котрі можуть надавати платіжні послуги. Його розширено небанківськими надавачами платіжних послуг (наприклад оператори поштового зв'язку, платіжні установи, філії іноземних платіжних установ, тощо)                     та емітентами електронних грошей, в яких відкриваються відповідні рахунки клієнтам;

2) єдиним документом, котрий надається ініціатором платіжної операції надавачу платіжних послуг є платіжна інструкція (раніше ініціювання списання коштів з рахунків платників         у банках відбувалось на підставі розрахункових документів: платіжного доручення, платіжного доручення-вимоги, платіжної вимоги, інкасового доручення (розпорядження), тощо);

3) визначено перелік реквізитів платіжної інструкції (раніше затверджувалися стандартизовані форми розрахункових документів, зокрема інкасового доручення (розпорядження)).

З метою узгодження з положеннями Закону № 1591-IX термінології окремих положень Податкового кодексу України (далі - Кодекс), які тим чи іншим способом стосувалися банківських установ, рахунків клієнтів банків, переказу коштів, прийнято Закон України від 12 січня 2023 року № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» (далі - Закон № 2888-ІХ), який набрав чинності з 1 квітня 2023 року.

Поряд з іншими змінами Законом № 2888-ІХ були удосконалені окремі положення Кодексу, що стосуються окремих функцій та прав контролюючих органів, а також здійснення контролюючими органами передбачених Кодексом повноважень щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платників податків, арешту коштів, стягнення коштів. Такими змінами надано можливість здійснювати:

стягнення коштів платника з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачів платіжних послуг, а також з електронних гаманців, відкритих            в емітентів електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини;

зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей;

накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, іншій фінансовій установі, небанківського надавала платіжних послуг, емітента електронних грошей.