Вимоги сертифікації насіння
Якість насіння є одним з основних факторів, що забезпечує отримання високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує, що усі партії насіння, призначені для реалізації, супроводжуються сертифікатом, що засвідчує сортові якості та сертифікатом, що засвідчує посівні якості.
Сертифікати на насіння підтверджують, що насіння належить до сорту, внесеного до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні та відповідають встановленим вимогам законодавства у сфері насінництва щодо сортових і посівних якостей.
Звертаємо увагу, що партії насіння маркуються оновленою етикеткою відповідно до наказу Мінагрополітики від 02.04.2024 № 1050. Зокрема на лицьовому боці етикетки лівий край з написом білого кольору на чорній смузі «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»» змінено на «Міністерство аграрної політики та продовольства України». Додано інформацію щодо країни походження, маркування гібридів, а в полі «додаткова інформація» зазначається «ГМО» для насіння генетично модифікованого сорту, «повторне визначення» для насіння, щодо якого проводилось повторне визначення показника схожості, назва препарату та діючої речовини для протруєного або обробленого насіння та фракція калібрування за типом насінини, розміром або формою.
Для партії насіння овочевих культур, які можна поширювати до завершин державної реєстрації сорту, задіяно нову помаранчеву етикетку.
Змінено також принцип присвоєння індивідуального номера етикетки суб’єкта. Раніше він включав у себе один числовий багатозначний символ( порядковий номер), тапер він складається з трьох числових символів(0001-01-0000000001), де перший символ – номер присвоєний суб’єкту (виробнику насіння), другий – рік використання номеру етикетки і третій – порядковий номер. Таке маркування надасть змогу уникнути фальсифікату та перевірити відповідність насіння та виробника.
Насіння, яке ввозиться на митну територію України для реалізації, повинне відповідати вимогам законодавства України у сфері насінництва розсадництва.
Якщо насіння ввозиться на підставі копій сертифіката ОЕСР і сертифіката ІSТА, воно не потребує додаткової перевірки показників, зазначених у таких сертифікатах, але суб’єкт господарювання повинен звернутися до органу із сертифікації із заявою про видачу сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, до якої додаються копії сертифіката ОЕСР і сертифіката ІСТА.
Якщо насіння було ввезено на територію України разом з копією документа про якість насіння (за винятком сертифіката ІSТА), суб’єкт господарювання подає заявку до органу із сертифікації на визначення посівних якостей насіння. При цьому додається копія документа про якість насіння й не вимагається копія сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння.