Карантинний шкідник атакує листяні дерева
У зв’язку з виявленням ясеневої смарагдової вузькотілої златки (ЯСВЗ) у вересні 2019 року та запровадженням карантинного режиму на території Луганської області, одним з основних завдань є недопущення поширення на території України цього карантинного організму.
Ясенева смарагдова вузькотіла златка (ЯСВЗ) — вкрай небезпечний шкідник ясена, горіху та деяких інших листяних порід дерев. На відміну від більшості інших стовбурових шкідників ЯСВЗ здатна нападати на абсолютно здорові дерева. Пошкоджені шкідником дерева зазвичай усихають протягом двох-трьох років.
Довжина тіла дорослих жуків варіює від 7,5 до 15,0 мм, довжина дорослої личинки — 26-32 мм. Літ жуків може тривати з середини травня до серпня. Жуки живляться листям у кронах дерев. Самки відкладають яйця поодинці на поверхню і в тріщини кори стовбурів і нижньої частини головних гілок. Період яйцекладки триває з початку червня до кінця липня. Через 7-10 днів виходять личинки, вони забурюються в кору і досягають лубу, яким харчуються протягом літа.
Способи поширення. Смарагдова златка здатна розповсюджуватись за допомогою транспортних засобів з вантажним, посадковим матеріалом, дерев’яним пакувальним матеріалом і дровами в усіх стадіях розвитку. Імаго самостійно поширюється на незначні відстані (від 1 до 20 км.).
Карантинні заходи. При ввезенні на територію України лісоматеріали та дерев’яна тара підлягають карантинному огляду на наявність шкідників.
Основними заходами профілактики подальшого розповсюдження комахи є:
• визначення меж заселення насаджень шкідником;
• встановлення нагляду за її подальшим розвитком, в т. ч. з використанням феромонних пасток Ліндгрена;
• своєчасне вирубування заселених дерев шляхом вибіркових або суцільних санітарних рубок восени або взимку з наступним їх спалюванням;
• приваблення в насадження і охорона комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки і лялечки златки під час зимівлі.
Якщо ви підозрюєте, що знайшли ясеневу златку, повідомте про це звернувшись до відповідного підрозділу Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Забезпечення здоров’я рослин має важливе значення для життя на землі ,і кожен з нас має відігравати в цьому певну роль. Кожен на своєму рівні повинен дотримуватись існуючих фітосанітарних вимог. Основним гаслом Міжнародного дня здоров’я рослин є «Захистимо рослину – збережемо життя».
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області